295. Antoni UNIECHOWSKI

250.00

KRÓL JAN SOBIESKI Z POSĄGIEM APOLLA

Tusz, piórko, papier; 22 x 16 cm

Sygnowany p.d.: AU.

Cena wywoławcza 250

Estymacja 500 – 600

Antoni UNIECHOWSKI

1903 Wilno – 1976 Warszawa

Grafik, rysownik. Studiował w warszawskiej akademii u K. Tichego i W. Jastrzębowskiego. Interesował się szczególnie historią sztuki; z czasem miał dojść do wielkiego znawstwa w dziedzinach rzemiosła artystycznego, kostiumologii, stylu wnętrz w różnych epokach. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką użytkową i rysunkiem, w którym doszedł do charakterystycznego stylu odznaczającego się lekką, szkicową kreską. Projektował także plakietki, tablice pamiątkowe, tkaniny, wystawy i wnętrza sklepowe. Lata okupacji spędził w Warszawie, zajmując się dorywczymi pracami i sprzedażą swoich rysunków. Po wojnie nawiązał współpracę z Przekrojem. Wkrótce jego rysunki zaczęła zamieszczać większość ilustrowanych czasopism polskich. Był również wziętym ilustratorem książek. Wraz z żoną Felicją, historyczką sztuki, stworzyli w Warszawie dom wypełniony książkami i przedmiotami artystycznymi, a przy tym otwarty dla licznych gości. W 1956 artysta zajął się scenografią teatralną, za którą przyszły projekty dla filmu i telewizji. Był laureatem licznych nagród za ilustrację i grafikę książkową. W 1974 r miała miejsce wystawa indywidualna artysty w Zachęcie, będąca podsumowaniem jego dorobku w 70-lecie urodzin.

181 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

13 kwiecień 2019 | sobota, godz: 17:00