044. Franciszek KRUDOWSKI

3,450.00

HELENA MODRZEJEWSKA

Olej, płótno; 61 x 47 xm

Sygnowany p.g.: F.Krudowski

177 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

17 listopad 2018 | sobota, godz: 17:00

Franciszek KRUDOWSKI

1860 Kraków – 1945 Kraków

Studiował w wiedeńskiej akademii sztuk pięknych u Griepenkerla i Wurzingera w latach 1875-1880. Wielokrotnie nagradzany wyjechał na dalsze studia do Rzymu, gdzie przebywał do 1893 r. Po opuszczeniu Rzymu wiele podróżował, a od 1900 zamieszkał na stałe w Krakowie. Malował przede wszystkim obrazy o tematyce religijnej, a także portrety i obrazy o tematyce mitologicznej. Brał wielokrotnie udział w wystawach warszawskiej Zachęty i krakowskiego Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Modrzejewską Krudowski portretował kilkukrotnie. Wnioskując z kostiumu Modrzejewska mogła zastać ukazana w kostiumie scenicznym Rozalindy z „Jak wam się podoba Szekspira. Może to być równocześnie studium do obrazu o tematyce sakralnej. Podobny szkic ołówkiem był oferowany na 65 aukcji Ostoi (poz. 53)