Waldemar KRYGIER

1,806.00

CHŁOPIEC Z ZABAWKAMI I HERBEM PRAWDZIC, ok. 1975

Olej, płótno; 92 x 74 cm

Sygnowany l.d.: między drzewkiem W K; na odwrocie: KRYGIER WALD

Waldemar KRYGIER

1928 Łódź – 2006 Zelów

Reżyser, scenograf i malarz. ukończył scenografię w krakowskiej ASP w 1957 r. Już w czasie studiów współpracował z Teatrem 38, którym kierował do sezonu 1959/60, reżyserując w tym czasie wszystkie 22 premiery. Od 1960 współpracował z Jerzym Grotowskim i jego Teatrem 13 Rzędów i Teatrem Laboratorium w Opolu i we Wrocławiu. Był autorem plakatów i kostiumów do ważnych spektakli tych teatrów, jak Dziady, Akropolis, Tragiczne dzieje doktora Faustusa, Książę niezłomny i Apocalypsis cum figuris. Sam w Teatrze 13 Rzędów wyreżyserował Idiotę według Fiodora Dostojewskiego. Jako scenograf współpracował także z wrocławskim Teatrem Współczesnym. W 1970 ukończył studia reżyserskie w moskiewskim Instytucie Sztuki Teatralnej (GITIS). Współpracował z wieloma teatrami polskimi jako reżyser, scenograf i kierownik artystyczny.