016. WACŁAW KUREK

2,000.00

NA PASTWISKU

Olej, pilśnia, 121 x 185 cm

Sygnowany p.d.: W.Kurek

Cena wywoławcza 2000

Estymacja 3000 – 3500

 176 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

20 październik 2018 | sobota, godz: 17:00

obraz socrealistyczny

WACŁAW KUREK

1913 Borysławice – 1981 Kalisz

Malarz kaliski. W 1935 r. uczył się w Toruniu u Adolfa Reschla a w latach 1936-38 u Marcina Olejniczaka w Bytomiu. Zmobilizowany walczył we wrześniu 1939 r. w szeregach Armii Poznań i w obronie Warszawy. Pod okupacja pracował jako projektant wnętrz i mebli i działał w konspiracji w AK. W 1950 r. wystawiał w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uprawiał głównie malarstwo sztalugo we ale interesowały go również techniki akwarelowe, grafika i rysunek. W czasie wojny nawet rzeźbił. Sam siebie nazywał kolorystą w najbardziej chyba dosłownym tego terminu znaczeniu. Kolorem rzeczywiście operował znakomicie – od delikatnych, przeźroczystych, ściszonych w barwie akwareli, przez mgliste, impresjonistyczne niemal widoki miasta i przypominające prace Boznańskiej kwiaty, do mocnych, soczystych, skontrastowanych ostro i reliefowo kładzionych barw w niektórych martwych naturach.