018. Ferdinand SCHMUTZER

150.00

ZWÓZKA ZBOŻA, 1919

Akwaforta, akwatinta, papier; 16 x 23 cm (zadruk)

Sygnowany z płyty p.g.; F. Schmutzer / 1919; ołówkiem pod ryciną: F.Schmutzer

Cena wywoławcza 150

Estymacja 250 – 300

176 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

20 październik 2018 | sobota, godz: 17:00

Ferdinand SCHMUTZER

1870 Wiedeń – 1928 Wiedeń

Austriacki grafik, fotograf i malarz-portrecista.

Schmutzer pochodził z wiedeńskiej rodziny artystów. Podobnie jak jego dziadek i ojciec, Ferdinand początkowo zajmował się rzeźbą, ale studiował malarstwo na Akademii Wiedeńskiej. Podczas studiów w Holandii poznanie Rembrandta van Rijnsa wzbudziło u niego zainteresowanie akwafortą. Wkrótce odniósł wielkie sukcesy swoimi portretami wiedeńskiego społeczeństwa. Portretował takie sławy Sigmund Freud, Albert Einstein, cesarz Franciszek Józef, Karl Lueger.

Schmutzer wystawiał swoje prace na arenie międzynarodowej i otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1901 roku otrzymał mały złoty medal na wystawie sztuki w Berlinie, a w 1905 roku duży złoty medal. Szczególną innowacją było wykorzystanie dużych formatów, które do tej pory nie były znane w dziedzinie technik trawionych. W 1901 r. Schmutzer został członkiem Secesji Wiedeńskiej, a w 1908 r. został uznany profesorem grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W latach 1922-1924 był rektorem Akademii. Jego córką była artystka Susanne Peschke-Schmutzer.