181. Aleksander ORŁOWSKI

35,000.00

KIRGIZ NA SIWKU, 1809

Akwarela, gwasz, węgiel, karton; 52 x 40 cm (w świetle p-p)

Sygnowany l.d.: AO09

Na odwrocie dwie nalepki papierowe drukowane petersburskiego składu przyborów malarskich Charlesa Quenela z pocz. XIX w.: 1. QUENEL / Prés le Pont-Bleu / Maison de S. E. Mr. Le Comte / TCHERNICHEFF, No. 80. 2. PRIX FIXE / Papier Plumes, Cire, Encre et / Carton pour le Dessin / Fabrique de Couleurs Fines et de / Crayons de Velours Pinceaux et Palettes / Toile et Pappiers appretes / Generalement tout ce que concerne / l’Ecriture la Painture et le Dessin; kredką: Kozak 182

Ekspertyza Janusza Michałowskiego- Autentyczność kompozycji nie budzi wątpliwości

Aleksander ORŁOWSKI 1777 Warszawa – 1832 Petersburg

Rysunku i malarstwa uczył się w warszawskiej pracowni J.P. Norblina. Ponadto był uczniem M. Bacciarellego. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, jego prace stanowią ważną dokumentację tego wydarzenia. W 1802 r. wyjechał do Petersburga, gdzie został nadwornym rysownikem-batalistą księcia Konstantego. W 1809 roku za obraz Biwak kozaków uzyskał tytuł akademika Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Od 1819 roku był członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie. Jako pierwszy w Rosji zaczął uprawiać litografię. Malował pastelami i olejno. Tematy jego dzieł są różnorodne: sceny batalistyczne, wschodni jeźdźcy, sceny rodzajowe z życia wsi, orientalne typy Czerkiesów i Kirgizów, karykatury, portrety, heroizowane pejzaże – wszystkie dotyczą rzeczy dziejących się współcześnie. W pracach można dostrzec elementy malarstwa Rembrandta. Azjatyckich wojowników miał możność obserwowania po 1806 r, kiedy to ogłoszono werbunek koczowników do pospolitego ruszenia w związku z zagrożeniem ze strony Napoleona i znaleźli się oni w europejskiej części Rosji.

Cena wywoławcza 35000

Estymacja 42000 – 45000

Aukcja 206, 9.10.2021