274. Abram KROL

1,800.00

MARTWA NATURA

Olej, płótno; 38 x 46 cm

Sygnowany p.d.: KROL

Cena wywoławcza 1800

Estymacja 2500 – 3000

176 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

20 październik 2018 | sobota, godz: 17:00

Abram KROL

1919 Pabianice – 2001 Paryż

Wszechstronny artysta polski działający we Francji. W 1938 podjął studia inżynierskie w Caen. W 1939 r. wstąpił do Legii Cudzoziemskiej. Po demobilizacji mieszkał w Awinionie z fałszywą, aryjską tożsamością. W 1943 rozpoczął naukę w rzeźby i malarstwa w Miejskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1944 przeniósł się do Paryża. Pierwszą wystawę miał w 1946 w paryskiej Katia Granoff Gallery. Po wojnie zajął się obok malarstwa grawerowaniem i medalierstwem. Zilustrował 20 dzieł literackich, wykonywał freski dla szkół, projektował gobeliny. Miał wiele wystaw Europie i obu Amerykach. W 1958 roku Król został zaproszony na Biennale w Wenecji i otrzymał Nagrodę Krytyków. Zdobył też nagrodę Feneon.