Stanisław MASŁOWSKI

5,750.00

CZWÓRKA, 1918

Akwarela, papier; 47 x 69 cm (w świetle p-p)

Sygnowany p.d.: Stanisław Masłowski 1918

Stanisław MASŁOWSKI

1853 Włodawa – 1926 Warszawa

Był uczniem W.Gersona i A.Kamieńskiego w Warszawskiej Klasie Rysunkowej. Po studiach stale mieszkał w Warszawie, skąd corocznie wyjeżdżał na plenery malarskie, m.in. na Ukrainę w latach 1875-1886. Fascynacja tamtejszym krajobrazem i folklorem sprawiła, że namalował wówczas wiele obrazów rodzajowych z postaciami Kozaków. W 1886 r. przebywał w Monachium; od 1900 r. kilkakrotnie jeździł do Włoch i do Paryża; w 1912 podróżował na Sycylię i do Tunisu. Po 1903 r. wiele czasu spędzał w podwarszawskiej Woli Rafałowskiej, gdzie zapewne powstała też ta akwarela. Obok malarstwa olejnego uprawiał akwarelę i w tej trudnej technice doszedł do prawdziwego mistrzostwa. W swoich malowanych akwarelą krajobrazach – realistycznych, a zarazem dekoracyjnych – dawał, według własnych słów, coś w rodzaju syntezy pejzażu polskiego.