21. Soter JAXA-MAŁACHOWSKI

5,200.00

PIASZCZYSTY BRZEG MORZA

Olej, tektura; 37,5 x 50 cm

Sygnowany p.d.: S. Jaxa

Na odwrocie nalepka z maszynopisem, orzeczenie Leszka Ludwikowskiego z 1982 r.– potwierdzenie autorstwa Jaxy Małachowskiego.

Cena wywoławcza 3500

Estymacja 5000 – 6000

175 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

08 wrzesień 2018 | sobota, godz: 17:00

Soter JAXA-MAŁACHOWSKI

1867 Wolanów – 1962 Kraków

Studia artystyczne rozpoczął w szkole rysunkowej w Odessie; w latach 1892-1894 uczył się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a następnie w szkole S.Grocholskiego w Monachium. Po powrocie do kraju od 1902 stale mieszkał w Krakowie, skąd na dwa lata przeniósł się do Zakopanego, a w latach 1905, 1925 i 1928 podróżował do Włoch. Malował przede wszystkim krajobrazy – pejzaże morskie i nokturny oraz motywy tatrzańskie, widoki miejskie. Rzadziej malował portrety.  Jako człowiek majętny początkowo malował dla przyjemności. Jednak z biegiem czasu, został zmuszony, by zarobkować na życie malowaniem obrazów. Malarstwo olejne zastąpił akwarelą, gwaszem i pastelą, pozwalającym na szybsze notowanie wrażeń i wykonanie obiektu.