010. Zdzisław PRZEBINDOWSKI

1,500.00

OGRÓD BOTANICZNY W KRAKOWIE

Olej, płótno; 41 x 55 cm

Sygnowany l.d.; Z. Przebindowski

Na odwrocie fragmentarycznie zachowana nalepka autorska z opisem pracy

Cena wywoławcza 1500

Estymacja 3000 – 3300

179 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

02 luty 2019 | sobota, godz: 17:00

Zdzisław PRZEBINDOWSKI

1902 Kraków – 1986 Kraków

Syn malarza Franciszka, studia artystyczne rozpoczął w latach 1920-1925 w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, a następnie – w latach 1925-1929 – kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Fryderyka Pautscha, Władysława Jarockiego i Jana Wojnarskiego. Stypendium umożliwiło mu dłuższy pobyt w Paryżu. Później był jeszcze we Włoszech, zatrzymując się w Wenecji, Florencji i w Rzymie. Podróżował też do północnej Afryki. Jeszcze przed wojną został nauczycielem rysunku ASP w Krakowie, a później – od 1945 do 1972 – pełnił funkcje wykładowcy tej uczelni. Twórczość artysty obejmuje głównie malarstwo olejne, akwarelę i grafikę. Malował pejzaże, sceny rodzajowe, widoki miejskie, portrety, martwe natury, kwiaty i akty. Jego malarstwo cechuje świeżość ujęcia, szeroka faktura, intensywny i żywy koloryt.