3. Czesław TAŃSKI

3,500.00

PEJZAŻ Z POLEM KAPUSTY

Olej, tektura; 26 x 31 cm

Sygnowany p.d.; C. TAŃSKI-

Cena wywoławcza 3500

Estymacja 4000 – 4500

174 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego
28 lipiec 2018 | sobota, godz: 17:00

Czesław TAŃSKI

1862 Pieczyska – 1942 Olszanka

Artysta, malarz, konstruktor pierwszych szybowców. Nauki pobierał w Warszawskiej Szkole Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona i A. Kamińskiego. Po czteroletnim pobycie w szkole wyjechał na stypendium do Monachium, gdzie zaczął malować swoje pierwsze obrazy. W roku 1885 pojechał do Moskwy, gdzie zdobył duże uznanie dla swego talentu malarskiego. Był członkiem grupy Pro Arte, malował sceny batalistyczne i obrazy rodzajowe. Od dziecka interesował się lataniem. W 1893 został wezwany przez zarząd stadniny w Janowie do zrobienia portretów koni arabskich. Kilkuletni pobyt w Janowie dał mu możność robienia pierwszych w Polsce doświadczeń lotniczych na większą skalę. W 1896 r. dokonał tam pierwszego w Polsce lotu na zbudowanym przez siebie szybowcu Lotnia. W 1907 r. skonstruował prototyp śmigłowca.