Hans WILDERMANN

3,459.25

GÓRSKIE JEZIORO, 1936

Olej, sklejka; 65 x 55 cm
Na odwrocie napis: BERGSEE | Hans Wildermann | 1936 | Breslau

Hans WILDERMANN

1884 Kolonia – 1954 Kolonia

Scenograf, malarz, rzeźbiarz i rysownik niemiecki. Studiował w Düsseldorfie, Berlinie i Monachium m.in. u P. Halma. W trakcie studiów odbył podróże do Francji, Włoch i Grecji. W latach 20-tych XX w. pracował w Teatrze Miejskim w Dortmundzie. W 1926 roku osiadł we Wrocławiu, gdzie do roku 1932 był profesorem na Akademii Sztuk i Rzemiosła Artystycznego oraz scenografem w Teatrze Miejskim. Współpracował także z Operą Berlińską, Operą Lipską i Teatrem Narodowym w Monachium. Jego twórczość (zwłaszcza tryptyk Przemienienie) uznana została przez nazistów za sztukę zdegenerowaną. Po II Wojnie Światowej powrócił do Kolonii.