77. Jadwiga SPERLING

3,000.00

RYBY

Olej, płótno na tekturze; 46,5 x 37 cm

Sygnowany p.d.: Jadwiga Sperling

Cena wywoławcza 3000

Estymacja 5000 – 6000

174 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

28 lipiec 2018 | sobota, godz: 17:00

Jadwiga SPERLING

1906 Kocmyrzów – 1978

Polska malarka pochodzenia żydowskiego, związana z Krakowem. Nauki malarstwa pobierała w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. Ludwika Mehofferowej oraz w latach 1924-1929 w krakowskiej ASP u Władysława Jarockiego. Nauki pobierała również u Józefa Pankiewicza w Paryżu. Jej mężem był Serb Milan Cetîc, z którym wyjechała do Belgradu. W 1932 roku należała do grupy Nowa Generacja i jako jej członek wystawiała swoje prace we Lwowie. W Krakowie należała do Zrzeszenia Artystów Plastyków „Zwornik, pod auspicjami którego wystawiała swoje prace w Warszawie (1930, 1932, 1935, 1938), w Krakowie (1931, 1932) i Poznaniu (1931, 1932 i 1936). W 1935 roku współorganizowała wystawę artystów Zwornika w Belgradzie. Będąc członkiem innych zrzeszeń artystycznych wystawiała swoje prace w 1938 roku we Lwowie, w 1933 na wystawie prac członków Zrzeszenia Żydowskich Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy, w 1934 roku na krakowskiej wystawie prac Wojciecha Weissa i jego uczniów organizowanej przez TPSP.

Tematem jej prac były pejzaże, portrety, sceny figuralne i martwe natury. Jej twórczość znamionowała tendencja do silnej ekspresji, podkreślania nastroju motywu, łagodnej deformacji elementów przedstawienia – uzyskujących w jej malarstwie kształty niemal abstrakcyjne. Wyraźnie opisywała formy, zamykając je w odrębne plamy.