13. Zygmunt BADOWSKI

700.00

SOSNY W CZATKOWICACH, 1895

Akwarela, papier naklejony na tekturę; 32 x 21,5 cm

Sygnowany p.g.: Z.Badowski / Czatkowice 95

Cena wywoławcza 200

Estymacja 700 – 800

173 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

16 czerwiec 2018 | sobota, godz: 17:00

Czatkowice – wieś w Małopolsce, obecnie część miasta Krzeszowice.

Zygmunt BADOWSKI

1875 Warszawa – 1959 Warszawa

Malarz polski. Rozpoczął naukę rysunku w Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona i J. Kauzika w latach 1891 – 93. Studia artystyczne uzupełniał w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach W. Łuszczkiewicza i A. Dauna. Studiował również w Paryżu, w szkole Viti pod kierunkiem R. Collina. Odbył liczne podróże artystyczne do Wiednia, Petersburga, Berlina, Drezna, Monachium, Wenecji, Florencji, Rzymu. Po zakończeniu studiów na stałe osiadł w Warszawie. W latach 1904 – 1914 współpracował jako rysownik z Tygodnikiem Ilustrowanym. Malował sceny o wymowie symbolicznej, portrety, pejzaże i motywy rodzajowe. W portretach zawsze starał się o wydobycie ekspresji, koncentrując zainteresowanie zwłaszcza na oczach modela.