14A. Józef MEHOFFER

3,400.00

URWANY KOŃ (HELCIA TATARÓWNA), 1904

Litografia, papier, 36 x 26 cm (w świetle p-p)

Sygnowany ołówkiem p.d.: Józef Mehoffer

Pochodzenie: ze zbiorów Zygmunta Badowskiego

Cena wywoławcza 1600

Estymacja 2000 – 2500

173 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

16 czerwiec 2018 | sobota, godz: 17:00

Józef MEHOFFER

1869 Ropczyce – 1946 Wadowice

Malarz, czołowy reprezentant sztuki Młodej Polski, jeden z najważniejszych artystów polskich, przedstawiciel symbolizmu i secesji, współzałożyciel Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), profesor krakowskiej ASP (od 1905; w l. 1914-18 i 1932-33 był rektorem tej uczelni). Do najwspanialszych osiągnięć polskiej sztuki dekoracyjnej należą jego witraże i polichromie ścienne we wnętrzach sakralnych (cykl witraży w katedrze we Fryburgu). Tworzył kompozycje rodzajowo-symboliczne i alegoryczne, sceny miejskie, pejzaże, martwe natury, portrety i autoportrety. Był artystą wszechstronnym, wykonywał ilustracje, okładki książek i czasopism, projekty o charakterze użytkowym (m.in. meble, tkaniny, scenografie, plakaty i grafiki).