Zdzisław CZERMAŃSKI

722.00

PIĄTKA GENTLEMANÓW

Tusz, piórko, akwarela, 21 x 19 cm (w świetle p-p)

Sygnowany p.d.: Czermański

Zdzisław CZERMAŃSKI

1900 Kraków – 1970 Nowy Jork

Studiował w Szkole Przemysłowej we Lwowie (1923-24) u K. Sichulskiego oraz w Paryżu u F. Légera (1925). Malował i rysował portrety, pejzaże, architekturę i trawestacje znanych obrazów. Był świetnym karykaturzystą, twórcą scen satyrycznych o charakterze obyczajowym i politycznym. W latach 1928-35 przebywał w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku po czym wrócił do Warszawy, aby w 1939 r. opuścić Polskę i w 1941 r. zamieszkać w Nowym Jorku. Wykonywał cykle rysunkowe poświęcone różnym tematom, np. Józefowi Piłsudskiemu (1931-36), sławnym Polakom (1937), miastom, w tym Paryżowi i Londynowi. Był autorem ilustracji w czasopismach (m.in. lwowskim Szczutku, Cyruliku Warszawskim, paryskim L´Illustration, londyńskim The Graphic, amerykańskim Fortune Magazine i kilkunastu innych pismach amerykańskich), albumów (np. Mars w karykaturze z 1925 r.), ilustrowanych opowiadań, ilustracji do publikacji innych autorów (np. The Forgotten Battlefield K. Wierzyńskiego). Przed wojną miał wystawy m.in. w Zakopanem, warszawskiej Zachęcie, galerii Charpentier w Paryżu i galerii Garlińskiego w Londynie, po wojnie w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Prace w Muzeach Narodowych w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego, University of Texas w Austin, Instytucie Piłsudskiego i Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.