350. MAJA BEREZOWSKA

2,000.00

WCZASY W JASTARNI

 172 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

12 maj 2018 | sobota, godz: 17:00

Cena wywoławcza 2000

Estymacja 2500 – 2800

Tusz, piórko, akwarela, papier; 34,5 x 24 cm

Sygnowany p.d.: maja; na odwrocie: wczasy w Jastarni; stempel: Maja Berezowska Warszawa

MAJA BEREZOWSKA

1898 Baranowicze – 1978 Warszawa

Malarka i ilustratorka. Rysunku uczyła się w Petersburgu u Mikołaja Roericha, następnie studiowała w Monachium i w Krakowie u Józefa Pankiewicza i Leona Wyczółkowskiego oraz w Paryżu u Tsuguharu Foujity. W roku 1916 debiutowała ilustracjami do opowiadania Kornela Makuszyńskiego. Współpracowała z wieloma wydawcami, zamieszczała swoje rysunki w pismach satyrycznych. Od 1924 należała do ugrupowania Rytm. Rozgłos przyniosły jej ilustracje do Dekameronu Boccacia (1930). Około 1932 wyjechała do Paryża i tam nawiązała współpracę z czasopismami francuskimi. W Paryżu miała trzy wystawy indywidualne, a jej prace cieszyły się dużym wzięciem. W 1937 wróciła do Warszawy. W czasie wojny była więziona na Pawiaku, następnie wywieziona do Ravensbrück. Powodem był cykl 11 rysunków Miłosne przygody słodkiego Adolfa zamieszczony w 1935 r. w Ici Paris. W 1947 wróciła do Warszawy i umieszczała rysunki w wielu czasopismach.