13. Bronisław JAMONTT

3,500.00

DRZEWA NAD STAWEM, 1943
Olej, tektura; 21 x 28 cm
Sygnowany p.d.: Jamontt 1943
Pochodzenie: z kolekcji Juliana Tuwima

171 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

14 kwiecień 2018 | sobota, godz: 17:00

Cena wywoławcza 3500

Estymacja 5000 – 6000

Bronisław JAMONTT

1886 Dobudowo – 1957 Toruń

Nauki pobierał w wileńskiej Szkole Rysunkowej. Pracował jako prywatny nauczyciel rysunków, wykładał w Szkole Rysunkowej WTAP. Na początku lat 30-tych został asystentem na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. W 1937 r otrzymał nominację profesorską tejże uczelni. Wystawiał na wszystkich wystawach WTAP, reprezentował sztukę polską na wielu wystawach za granicą. Czas wojny spędził w Wilnie, gdzie starał się kontynuować pracę artystyczną i dydaktyczną, zaangażował się w tajne nauczanie na poziomie uniwersyteckim i brał udział w tajnych posiedzeniach członków byłej Rady Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu. Po wojnie osiadł w Toruniu – dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Malował głównie pejzaże, często ich tematem były drzewa. Autor licznych pejzaży miejskich o częstym motywie starej architektury.