92. SZABLA ROSYJSKA LEKKIEJ KAWALERII wz. 1798 z pochwą, Cesarstwo Rosyjskie, koń. XVIII / pocz. XIX w.

1,800.00

Stal, żelazo, mosiądz, drewno, skóra; dł. całk. b. pochwy 96 cm; w pochwie – 106 cm; waga: b. pochwy 822 g; w pochwie 1775 g.

170 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

10 marzec 2018 | sobota, godz: 17:00

Cena wywoławcza 1500

 Estymacja 2500 – 3000

Głownia stalowa, masywna, długości – 82 cm, szerokości u nasady 3,5 cm i grubości – 0,9 cm, z wygięcie, – 4,3 cm, wklęsło szlifowana na obu płazach w szeroką bruzdę sięgającą do płaskiego, obosiecznego, przygrzbietowego sztychu. Oprawa rękojeści stalowa, zamknięta, krzyżowo – kabłąkowa. Jelec prosty, w części środkowej rozszerzony, z osadzonymi w nim prostymi wąsami, w części tylnej zakończony pochyloną ku dołowi kulką. W części przedniej połączony z półkoliście wygiętym kabłąkiem, dochodzącym do głowicy rękojeści w postaci płaskiego owalnego kapturka, przechodzącego w długi, sięgający jelca warkocz. Z wierzch kapturek zamknięty jest płaskim, ostro zakończonym i wystającym poza jego obręb denkiem. Na warkoczy wyryty łacińskimi (!) literami napis: „J(?).E. H.L.R N.10. Trzon rękojeści drewniany, nacinany, pokryty skórą i opleciony skręconym podwójnie drutem.

Pochwa wykonana z grubej, żelaznej blachy, owalna w przekroju, długości 90 cm i wadze – 953 g, zapewne uzupełniona, być może od rosyjskiej szabli ułańskiej wz. 1817. Szyjka pochwy wzmocniona kołnierzem w postaci tulei zakończonym płaską, owalną kryzą przylutowaną na mosiądz, z dwoma otworkami na mocujące wkrętki (na pochwie tylko jeden otworek na przedniej krawędzi). Na pochwie dwie wypukłe ryfki ze stałymi pierścieniami, w których osadzone są mosiężne kółka nośne. Pochwa zakończona u dołu masywną, nierównoramienną ostrogą z grubej, żelaznej blachy z przednim ramieniem dłuższym, z wybrzuszeniem.