373. Tadeusz DOMINIK

4,000.00

KOMPOZYCJA CZERWONA, 1961
Akwarela, papier; 35,5 x 51 cm
Sygnowany p.d.: Dominik
Pochodzenie: kolekcja Mateusza Grabowskiego

170 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego

10 marzec 2018 | sobota, godz: 17:00

Cena wywoławcza 3200

Estymacja 5000 – 6000

Tadeusz DOMINIK

1928 Szymanów – 2014 Warszawa

 Malarz, grafik, jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych zajmuje się też tkaniną artystyczną, ceramiką, a ostatnio grafiką komputerową. Urodził się w 1928 roku w Szymanowie. W latach 1946-51 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w 1953 w pracowni prof. Jana Cybisa. W 1951 roku rozpoczął pracę pedagogiczną na stołecznej uczelni i przeszedł przez wszystkie stopnie kariery akademickiej, od asystenta do profesora zwyczajnego (1988). Dwukrotnie był dziekanem Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. W 1990 roku odszedł na emeryturę. W 1956 roku reprezentował polskie malarstwo na Biennale w Wenecji. Jest laureatem min. nagrody im. Jana Cybisa (1973) i stypendystą Ford Foundation (1962). Do końca lat 50-tych tworzył drzeworyty. W połowie lat 50-tych zaczął malować obrazy abstrakcyjne, zbliżone do informel. Do lat 70-tych maluje ekspresyjnie i spontanicznie. Późniejsze obrazy mają bardziej wyraźną, kontrolowaną formę. Niezmienną inspiracją była dla artysty natura, jej kolorystyka i bogactwo form. W następnych latach równolegle z malarstwem, uprawiał tkanie gobelinów, zajmował się też ceramiką, a od niedawna tworzy grafikę komputerową. Artysta brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, jego prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, min. w Muzeach Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas Artes w Caracas, Museum Albertina we Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie.