298. Włodzimierz ZAKRZEWSKI

4,200.00

ULICA MOSTOWA W WARSZAWIE, 1963
Olej, płótno; 61 x 46 cm
Sygnowany l.d.: W. Zakrzewski 1963

Na ramie mosiężna tabliczka z dedykacją: podziękowania dla generała Jana Raczkowskiego za zorganizowanie defilady na 20 lecie PRL od Ministra Obrony Narodowej

 Cena wywoławcza 3000

Estymacja 4000 – 5000

180 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

09 marzec 2019 | sobota, godz: 17:00

Włodzimierz ZAKRZEWSKI

1916 Petersburg – 1992 Warszawa

Naukę rysunku i malarstwa rozpoczął już w latach gimnazjalnych. Następnie kształcił się w warszawskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa pod kierunkiem E. Butrymowicza. W czasie II wojny światowej przebywał w Związku Radzieckim – w latach 1941-1942 uczył się w Moskwie, projektował plakaty i malował obrazy o tematyce wojennej. Po wojnie wrócił do kraju; w latach 1950-1952 był profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach następnych całkowicie poświęcił się malarstwu. Podczas częstych podróży – m.in. do Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych – malował pejzaże i weduty z wielu odwiedzanych miast. Wystawiał dużo, tak w kraju jak i za granicą – w Sofii, Budapeszcie, Dreźnie, Paryżu, Rzymie, Mediolanie – zbierając pochlebne recenzje krytyków. Po wystawie w Paryżu pisano o nim: malarz czuły na materię i barwę wystawia bezpretensjonalne płótna, zadumane, pełne wigoru w fakturze, świadczące o żywej reakcji na światło.