003. Wojciech BETLEY

25,000.00

PIESKOWA SKAŁA, 1898

Olej, płótno; 110 x 89 cm

Sygnowany p.d.: W. Betley | Pieskowa Skała | 98

Cena wywoławcza 25000

Estymacja 30000 – 35000

Wojciech BETLEY

1867 – 1920

Edukację artystyczną rozpoczął w 1889 roku w Warszawskiej Szkole Rysunkowej u Wojciecha Gersona, kontynuował zaś w latach 1890-1893 w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Józefa Unierzyskiego. Swoje umiejętności doskonalił jeszcze później w Monachium u Karla Rauppa.
Artysta malował najczęściej w technice olejnej, wykonywał również rysunki i grafiki. Tworzył bardzo nastrojowe obrazy, w których poruszał tematykę religijną, pejzażową i patriotyczno-historyczną, malował akty oraz widoki architektury, często ukazywał zamczyska. Prace malarza były kilkukrotnie reprodukowane na pocztówkach i w albumach: w Skarbie architektury w Polsce wybitnego polskiego architekta doby historyzmu, Jana Sasa Zubrzyckiego oraz w pamiątkowym wydaniu Hołd Grunwaldowi. Wojciech Betley był też autorem projektów nalepek Towarzystwa Oświaty Ludowej.
Artysta prowadził również działalność pedagogiczną, wykładał na Uniwersytecie Ludowym im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Pisał również powieści historyczne (m. in. Z Pieskowej Skały pod Grunwald. Fantazja na tle historycznem), do których samodzielnie projektował ilustracje.
Pokazywał swoje prace na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w Salonie Krywulta i Salonie Kulikowskiego.