Wojciech KOSSAK

6,500.00

SAMOTNA WIERZBA – PEJZAŻ ZE SZCZOTKOWIC, 1915
Olej, tektura; 10 x 17,5 cm (w świetle p-p)
Sygnowany p.d.: W. Kossak | Szczotkowice 1915
Estymacja 3500 – 4000

Wojciech KOSSAK 1856 Paryż – 1942 Kraków Szczotkowice, wieś w województwie świętokrzyskim, powiecie pinczowskim, gminie Działoszyce. W Działoszycach Kossak przebywał w 1893 r. razem z Janem Styką, skąd udawali się do pobliskich Racławic sporządzać szkice do Panoramy racławickiej. Ponownie trafił w te okolice 22 lata później. Zmobilizowany do armii austriackiej przydzielony został w sierpniu 1914 r. jako oficer ordynansowy do sztabu generała Karola von Kirchbach. Nie rozstawał się wówczas z paletą. W 1915 r. stacjonował w Działoszycach. Wówczas powstał ten pejzaż.