Juliusz KRAJEWSKI

21,685.00

SPóR O SZEROKI SIEW, 1963
Olej, płótno; 90 x 120 cm
Sygnowany l.d.: J.Krajewski, opisany na odwrocie
Na odwrocie nalepka wystawy: 30-tu malarzy realistów, CBWA Warszawa, 1963, z opisem pracy

Juliusz KRAJEWSKI 1905 Żółkiew – 1992 Warszawa Studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, a następnie malarstwo w ASP w Warszawie. Studia malarskie ukończył w 1935, dyplom uzyskał w 1945. Od młodości związany z lewicą, w latach 1934-39 współtworzył (m. in. ze swą żoną, Heleną Malarewicz-Krajewską) grupę Czapka Frygijska, skupiającą komunizujących artystów stolicy. Już w 1944 w Lublinie zaczął działać w ZPAP. Był jego wiceprezesem (1944-49), następnie prezesem (1949-52). Następnie związał się ze szkolnictwem artystycznym. Został profesorem Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Warszawie (1948-50). Uczestniczył i zdobywał nagrody na Ogólnopolskich Wystawach Plastyki. Po 1955 pozostał wierny realizmowi w duchu malarstwa XIX-wiecznego. W latach 1962-72 wystawiał z Grupą Malarzy Realistów Zachęta, której był współtwórcą.