181. Christophe Gabriel ALLEGRAIN

3,000.00

KĄPIĄCA SIĘ WENUS

Odlew Barbedienne, 2 poł. XIX w.

Brąz srebrzony, wys.51 cm

Sygnowany: F.BARBEDIENNE FONDEUR; G.C.ALLEGRAIN-FECIT-; stempel kolisty, wokół popiersia napis: REDUCTION MECANIQUE A.COLLAS BREVETE

 181 Aukcja. Sztuka dawna, antyki, sztuka współczesna

13 kwiecień 2019 | sobota, godz: 17:00

Cena wywoławcza 3000

Estymacja 5000 – 6000

Christophe Gabriel ALLEGRAIN

1710 – 1795

Rzeźbiarz francuski łączący klasyczną harmonię z wdziękiem rokoka. Jego najsłynniejszym dziełem jest marmurowa Kapiąca się wenus z 1755 r, przeznaczona do królewskiej rezydencji. W 1772 r. Ludwik XV podarował ją Mme du Barry do jej zamku Louveciennes. Rzeźba była często kopiowana w wieku XIX.

Słynna firma BarbedienneÈa założona została w latach 30. XIX wieku przez Ferdynanda Barbedienne (1810 – 1892), który w 1839 roku połączył się z Achille Collasem, twórcą metody redukcji mechanicznej rzeźb. Firma wykonywała wiele pomniejszonych kopii słynnych rzeźb antycznych.