Wincenty WODZINOWSKI

5,750.00

KRAKOWIANKI
Olej, tektura; 70 x 100 cm
Sygnowany l.d.: W. WODZINOWSKI

Wincenty WODZINOWSKI

1866 Igołomnia – 1940 Kraków

Studia malarskie rozpoczął w latach 1880 – 1881 w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona; następnie, w latach 1881 – 1889 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, m.in. u W. Łuszczkiewicza, L. Loefflera F. Cynka i J. Matejki; a w latach 1889-92 w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u A. Wagnera. W roku 1896 zamieszkał w Swoszowicach i został profesorem malarstwa na Wyższych Kursach dla Kobiet przy krakowskim Muzeum Techniczno-Przemysłowym. Zaprzyjaźniony z Ignacym Korwin-Milewskim, znanym kolekcjonerem i mecenasem sztuki, w latach 1892 – 1907 pracował głównie na jego zamówienie. We wcześniejszym okresie malował portrety, później przede wszystkim typy ludowe i sceny rodzajowe z życia podkrakowskiej wsi.