093. Stanisław JANOWSKI

2,600.00

TARAS W TIVOLI

Olej, sklejka; 29,5 x 40 cm

Sygnowany p.d.: St. Janowski

Na odwrocie dwie nalepki papierowe z opisem piórem: St. Janowski / Terasa w Tivoli

Cena wywoławcza 2200

Estymacja 3500 – 3800

Aukcja 196, 10.10.2020

Stanisław JANOWSKI

1866 – 1942

Był bratem malarki Bronisławy Rychter-Janowskiej i mężem Gabrieli Zapolskiej (1901-1910). W latach 1882-1886 studiował w SSP w Krakowie u J. Jabłońskiego, F. Szynalewskiego i W. Łuszczkiewicza. Od 1887 do 1890 r. kontynuował naukę w monachijskiej ASP u J.C. Hertericha i A. Liezen-Mayera. Wyjeżdżał do Włoch i na plenery do Siedmiogrodu. od 1905 r. mieszkał we Lwowie, gdzie w 1912 r. został profesorem Wolnej Akademii Sztuki. Projektował dla niej scenografię i kostiumy teatralne. Jego pierwsza wystawa odbyła się w 1886 r. w TPSP w Krakowie. Tworzył głównie, sceny rodzajowe oraz nastrojowe pejzaże z podróży włoskich. W okresie służby w Legionach wykonał wiele rysunków i akwareli o tematyce wojskowej. Pracował jako ilustrator czasopism i książek.