STOLIK KLASYCYSTYCZNY DO GRY I PISANIA, Europa Środkowa, ok. 1815 -1825

12,000.00

Konstrukcja – sosna; fornir – mahoń, palisander; intarsja – bukszpan, palisander, czarny dąb lub heban; okucia – mosiądz, stal; wys. 77, śr. 78,5 cm

Z blatem półkolistym złożonym z 3 płyt, po rozłożeniu okrągłym, wsparty na czterech graniastych zbieżnych nogach, fornirowany mahoniem.
Tylna środkowa noga umieszczona asymetrycznie, przesuwana wraz z częścią tylnej oskrzyni (na zawiasie), wspiera po wysunięciu odkładane górne płyty blatu. Wewnętrzne strony blatu fornirowane klonem ptasie oczko w palisandrowym obramieniu, na górnym (od wewnętrznej strony) intarsjowany motyw patery. W górnej partii oskrzynienia szlak z kostek na przemian jasnych i ciemnych. Pod blatem, w oskrzynieniu schowek na przybory pisarskie i papier.
Płyty blatu połączone stalowymi zawiasami nożycowymi. Nogi zdobione odlewanymi okuciami mosiężnymi w formie wici laurowych na wstęgach.
Zawiasy stalowe, szarnierowe.
Stan zachowania: dobry, drobne ubytki i znaczne uzupełnienia forniru na obramieniu górnego blatu.
Rzadsza odmiana stolika do gry ze względu na zastosowanie schowka na przybory i papier do pisania (wzbogacającego o funkcję pisania) oraz wyposażenie w trzy płyty blatu.
Pochodzenie: rezydencja Nowina Chrzanowskich w Opaczy.