EMPIROWA SZAFKA-POSTUMENT z ZAMKU KRÓLEWSKIEGO w WARSZAWIE, Polska, Warszawa, ok. 1820-1825

30,000.00

Konstrukcja – sosna; fornir – mahoń; wys. 91, śr. 45 cm

Mahoniowa, cylindryczna na niskiej ośmiokątnej plincie, zamknięta jednoskrzydłowymi drzwiczkami. Całość politurowana. U dołu i u góry korpusu listwa profilowa z rzeźbionym kimationem lesbijskim. Obrzeże blatu u dołu o mniejszej średnicy i profilu platki, u góry lekko zaokrąglone. Skrzydło drzwiczek zamykane stalową płaską sprężyną z ryglem. Zawiasy stalowe, szarnierowe. Znak wypalony na spodzie dna: AI pod koroną zamkniętą. Znak ten wskazuje, że szafka była w 3 dekadzie XIX w. na wyposażeniu Zamku Królewskiego w Warszawie i tam też została wykonana przed śmiercią cara Aleksandra I w 1825 r. Stan zachowania: dobry, drobne ubytki i przetarcia forniru; wewnątrz 2 nieoryginalne półki szklane. Tego rodzaju meble wykorzystywano jako podstawy pod kandelabr, znacznej wielkości świecznik, dekoracyjną wazę lub figurę. Szafka była na wyposażeniu rezydencji Nowina Chrzanowskich w Opaczy.

Aleksander I Pawłowicz Romanow (1777-1825), syn Pawła I, od 1801 car Rosji, od 1815 król Polski. W początkach panowania przeprowadził liberalne reformy, zreorganizował szkolnictwo, otwierał uniwersytety, unowocześnił administrację, zreformował sądownictwo, złagodził nadzór policyjny. 1801 inkorporował Gruzję. W latach 1805-1807 uczestniczył w III i IV koalicji antyfrancuskiej, jednak po podpisaniu niekorzystnego traktatu tylżyckiego (1807) przystąpił do blokady kontynentalnej Wielkiej Brytanii. Jednocześnie prowadził wojny z Turcją (1806-1812), Szwecją (1808-1809) i Persją (1806-1813), w wyniku których przyłączył do imperium Finlandię 1809, Besarabię 1812 i Azerbejdżan 1813.
Klęska Napoleona w Rosji (1812) przyczyniła się do wzrostu prestiżu cara i wzmocnienia jego pozycji na arenie międzynarodowej. W 1814 na czele wojsk sojuszniczych wkroczył do Paryża. Jeden z głównych inicjatorów zwołania kongresu wiedeńskiego 1814-1815 oraz utworzenia Świętego Przymierza. Doprowadził do utworzenia Królestwa Polskiego i nadania mu konstytucji, której nie przestrzegał. W końcowym okresie panowania popadł w mistycyzm.