246E. SZAFA UBRANIOWA, Europa środkowa, ok. 1850-1860 r.

3,000.00

Konstrukcja – sosna; fornir – mahoń; 171 x 105 x 52 cm

Szafa bieliźniarka mahoniowa, prostopadłościenna, ze spiralnymi kolumienkami w przednich narożach, zamknięta jednoskrzydłowymi drzwiami, wsparta na niskich, klockowych nóżkach (przednich wzbogaconych bazami kolumienek). Gzyms wieńczący z wąską profilowaną i karbowaną listwą u dołu i uskokiem u góry. Wewnątrz półka i drążek. Konstrukcja korpusu skrzyniowa. Ścianki boczne, dno i daszek deskowe; plecy i skrzydło drzwi ramowe z 2 płycinami. Zamek stalowy wpuszczany, jednoryglowy.

Stan zachowania: dobry, półka i drążek wewnątrz nieoryginalne; ślady w wkrętach mocujących pierwotny wieszak z kołkami-hakami; bardzo drobne ubytki i uzupełnienia forniru.

Szafa ubraniowa wykonana okresie przejściowym pomiędzy biedermeierem a stylem Ludwika Filipa, z charakterystycznymi smukłymi kolumienkami nawiązującym do baroku. Dekoracja oparta na układach wzorzystego mahoniu rozmieszczonego na ramie skrzydła drzwiowego w kopertę i lustrzanie na płycinach. Wewnątrz, pierwotnie wieszak w formie listwy z rozmieszczonymi pod kątem kołkowymi haczykami, mocowany w górnej partii pleców.

Pochodzenie: rezydencja Nowina Chrzanowskich w Opaczy.

Cena wywoławcza 3000

Estymacja 3600 – 4000