CUKIERNICA SKRZYNECZKOWA, Polska, Warszawa, Jakub Marcińczyk (sukcesorzy Karola Lilpopa), po 1833

14,400.00

Srebro, próba 12, waga 719 g; 10,5 x 17 x 8,5 cm

Na czterech nóżkach w formie uskrzydlonych lwów; dłuższe boki wybrzuszone; szyld zamka w formie dwóch rogów obfitości; wokół górnej krawędzi wić roślinna; pokrywka na zawiasie z reliefem: dwa orły i winne grona; wyryty monogram MM

Puncowanie: 12; syrenka, K.Lilpop | Sukcessorowie

Znany złotnik warszawski Karol Jerzy Lilpop (1781 – 1833) rozpoczął działalność w pierwszym dziesięcioleciu XIX w. Tworzył w stylu empire. Po jego śmierci firmę prowadził krewny wdowy Jakub Marcińczyk. Likwidacja nastąpiła przed 1851 r. Srebra z pracowni Karola Lilpopa: lichtarze, świeczniki, cukiernice, sosjerki posiadają w swoich w zbiorach Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Historyczne m.st. Warszawy.