Michał Gorstkin WYWIÓRSKI

5,750.00

SAMOTNA SOSNA

Olej, płótno na tekturze; 22 x 31,5 cm

Sygnowany l.d.: M.G.Wywiórski

Michał Gorstkin WYWIóRSKI

1861 – 1926

W latach 1883-1887 studiował w ASP w Monachium u K. Rauppa i W. Gysisa oraz w pracowniach J. Brandta, A. Wierusza – Kowalskiego. Mieszkał początkowo w Monachium, potem w Berlinie. Od 1904 działał aktywnie w Poznaniu, gdzie był członkiem TPSP i Stowarzyszenia Artystów. Poza Poznaniem wystawiał w Krakowie, Warszawie i Lwowie, a także w Berlinie, Petersburgu, Monachium i Kijowie. Wielkim wyróżnieniem dla niego była współpraca z J. Fałatem, W. Kossakiem, A. Piotrowskim i J. Stanisławskim przy realizacji Berezyny (malował w niej śnieg); z J. Styką – przy malowaniu panoramy Bem w Siedmiogrodzie; z W. Kossakiem, J. Ryszkiewiczem i K. Rozwadowskim – przy komponowaniu Napoleona pod Piramidami. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Dominującym tematem w twórczości artysty był realistycznie traktowany pejzaż, a także sceny z polowań.