STÓŁ W STYLU BIEDERMEIER, Polska, Warszawa, ok. 1835-1840

11,400.00

Konstrukcja brzoza, sosna; fornir mahoń; stolarka, snycerka, fornirowanie, toczenie; 76 x 130,1 x 75,7 cm

Prostokątny, mahoniowy, wsparty na dwóch policzkowych podporach spiętych toczoną łączyną, z szufladą w jednym z długich boków oskrzynienia. Blat o falistym zarysie, z obrzeżem o profilu platki, połączony z oskrzynieniem baczkami. Podpory złożone z graniastych słupków ujętych esownicami, tworzącymi lirę, osadzone na płozach. Esownice u dołu i u góry zakończone wolutami, w dolnej partii zdobione liśćmi akantu. Łączyna w formie dwóch symetrycznych bereł połączonych pośrodku nodusem.

Stan zachowania: dobry; przetarcia, zarysowania i drobne wybicia; niewielkie spękania forniru na blacie; ubytki forniru w dolnej partii podpór (na płozach); dwa guzy-knopiki na podporach uszkodzone; spęcherzenie forniru w prawym frontowym narożu oskrzynienia i spękanie w lewym; szuflada z uschniętym dnem i uszkodzoną prawą prowadnicą.

Stół z charakterystycznym dla okresu biedermeieru motywem liry, pełniącym zarówno funkcję dekoracyjną jak i konstrukcyjną. Ze względu na falisty zarys blatu oraz snycerską dekorację podpór (nałożone na graniaste elementy plastyczne liście akantu i rozdwojone woluty), można go datować na lata 1835-1840.