Józef GRACZYŃSKI

12,000.00

LATEM

Olej, płótno; 65,7 x 99 cm

Sygnowany brązowym olejem p.d.: Józef Graczyński

Józef GARCZYŃSKI
1866 Czempiń – 1939 Poznań
Artysta ściśle związany z Wielkopolską. W latach 1886-91 studiował malarstwo na kursach M. Jaroczyńskiego M. Krajewskiego w Poznaniu. Często też wystawiał w tym mieście, a ponadto w Bydgoszczy, Krakowie, Warszawie, Berlinie i Paryżu. W 1901 roku zainicjował powstanie Stowarzyszenia Artystów w Poznaniu. Był także członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Związku Artystów Malarzy. Malarstwo Graczyńskiego jest odzwierciedleniem sentymentów twórcy, który podejmuje głównie tematykę pejzażową ulubionego regionu. Artysta był również utalentowanym portrecistą. Jego prace znajdują się w Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz w Muzeum w Lesznie.