KOBIERZEC, Chiny, ok. 1930

7,080.00

Wełna; 335 x 264 cm
Stan zachowania: drobne przetarcia

Kobierce z Chin różnią się znacznie od kobierców wytwarzanych przez inne ludy zamieszkujące Azję. Tradycja tkania dywanów na tym rejonie sięga już 2 tysięcy lat. Na dywanach ze wszystkich epok da się zauważyć wzornictwo oparte na faunie, florze i wierzeniach. Dominują przede wszystkim wzory symbolizujące roślinność – Chińczycy zawsze przykładali uwagę do świata natury. Ważnym elementem były kwiat lotosu – symbolizujący wiosnę oraz czystość, kwiat narcyza – dobre życzenia, chryzantema – długowieczność, a drzewa z kwiatami brzoskwini – wartość życia. Ważnym elementem chińskich kobierców jest także rozmieszczenie wzorów – w dużej odległości od siebie oraz użycie kolorów – zazwyczaj niewielu o tych samych odcieniach. Od początków XX w. najbardziej popularne są odcienie niebieskiego. Największym ośrodkiem tkackim od końca XIX w. jest Pekin, gdzie wytwarzano kobierce głównie na eksport. Spora część dywanów Pekin ma wysokie runo i ornamenty kwiatowe.