Wacław SZYMANOWSKI

28,750.00

STUDIUM MĘŻCZYZNY, STUDIUM PORTRETU MĘŻCZYZNY W LEWYM PROFILU
Olej, płótno; 80 x 65,7 cm
Sygnowany na suchej malaturze: W Szymanowski
Obraz wystawiany i reprodukowany: Wacław Szymanowski 1859 -1930 Pochód Na Wawel, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, 26 września – 31 grudnia 2007, nr kat. 6.

Opinia Hanny Kotkowskiej-Bareji:
Portret mężczyzny w popiersiu na ciemnym tle wnętrza rozjaśniony od góry z lewej ukośnym fragmentem białego okna. Jest to najpewniej uczelniane studium portretu bawarskiego chłopa, na co wskazuje wyra 1/4 nie jego zniszczony strój: szara marynarka i widoczny spod niej brzeg kamizelki oraz białej koszuli bez kołnierzyka. Mężczyzna jest przedstawiony w lewym profilu w ciemnym, miękkim kapeluszu a jego profil wydobyty padającym światłem i określony jasną linią ukazuje twarz pomarszczoną o małych oczach, dość wydatnym nosie i siwawym zaroście-bokobrodach, wąsach i kępce włosów pod dolną wargą. Szymanowski studiował w Monachium w latach 1880-83, w tym ostatnim roku zrobił dyplom u prof. Ludwika Löfftza. Studium ma nietypową wydrapaną sygnaturę najpewniej z powodu konieczności zaznaczania autorstwa obrazu zostawianego w Akademii Monachijskiej pośród innych prac. Dukt pisma świadczy o wykonaniu własna ręką Wacława Szymanowskiego. Obraz, o ile mi wiadomo, nie pojawiał się dotąd w rynku antykwarycznym ani wystawowym, dlatego nie został wymieniony w moim katalogu wystawy W. Szymanowskiego, która odbyła się w 1981 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Autorstwo ani datowanie nie budzące wątpliwości. Stan obrazu mimo dziury w płótnie w dolnej jego części pośrodku, paru drobnych rys, zagięcia płótna na obecnym krośnie (było wymieniane?) i uszkodzeń na krawędziach – jest dobry tzn. nie zawiera przemalowań, ani śladów konserwacji.

Wacław SZYMANOWSKI
1859 – 1930
Jeden z najlepszych rzeźbiarzy polskich doby modernizmu. Kształcił się początkowo w Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona w Warszawie, następnie w Paryżu (1875-1890). Malarstwo zgłębiał także w Monachium. W latach 1895-1905 mieszkał w Paryżu. W 1913 roku oraz w okresie 1921-22 mieszkał tymczasowo we Włoszech. Do Polski powrócił w 1922 roku. We wczesnej twórczości Szymanowski poświęcał się malarstwu. Wśród tematów jego prac dominowała tematyka wiejska, ale także pejzaże oraz portrety. Następnie jednak poświęcił się wyłącznie rzeźbiarstwu. Początkowo tworzył z dbałością o detal i realistyczne przedstawienie postaci. Następnie, między innymi dzięki inspiracji twórczością Constantina Meuniera, forma rzeźb Szymanowskiego zaczęła ewoluować, podlegając uogólnieniu (płynny, secesyjny kontur, szkicowe traktowanie bryły). Artysta upodobał sobie asymetryczną kompozycję pełną dynamiki. Najwybitniejszymi dziełami monumentalnymi artysty są między innymi pomnik Grottgera na Plantach w Krakowie oraz pomnik Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach.