Dariusz PALA

2,875.00

    PRZY STOLE, 1998
    Olej, płótno; 38 x 27 cm
    Sygnowany p.d.: PALA 97; na odwrocie dedykacja autorska

Dariusz PALA

    ur. 1967 Częstochowa W 1992 ukończył ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Romana Żygulskiego. Pala wystawiał – między innymi: w krakowskiej Galerii Strawberry Fields, Galerii Kaleon, w Częstochowie, Galerii Heisner and Struck, w Hamburgu, Galerii ART w Warszawie. Jego obrazy przedstawiają najczęściej ludzkie marionetki odgrywające scenki w kawiarniach, na ulicy, czy w teatrze. Maluje też martwe natury, pełne intensywnych kolorów. Kolor i światło zajmują artystę o wiele intensywniej od czasu wyjazdu do USA, gdzie przebywa do dzisiaj. Motyw jest pretekstem do budowania formy kolorem. Doświadczenie tradycyjnego koloryzmu, z którym zetknął się podczas studiów w Krakowie, szybko przetworzył na własny język malarskiej ekspresji. Od skomplikowanej wystylizowanej linii rysunku i rozbudowanej fabuły przeszedł do syntetycznego obrazowania pojedynczych przedmiotów. Siła tych obrazów tkwi w kolorze, którego świetlistość potęguje bogata faktura grubo kładzionej farby.