Helena KRAJEWSKA

920.00

OGRODNICZKI Z ŁASZCZYNA, 1954
Olej, tektura; 19,5 x 27 cm
Sygnowany l.d.: HK 54; na odwrocie napis długopisem: Łaszczyn Ogrodnicz.ol karton 19 x 26cm; flamastrem: HKraj1952HK54
Pochodzenie: ze spuścizny po artystce

Obiekt dostępny w Galerii na Freta, Warszawa, Freta 25 Helena KRAJEWSKA
1910 Biecz – 1998 Warszawa
Helena Malarewicz-Krajewska studiowała w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku w Krakowie (1928-1929) i w ASP w Warszawie (1929-1934) w pracowniach Mieczysława Kotarbińskiego, Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Władysława Skoczylasa i in. Po studiach należała do lewicującej grupy artystycznej Czapka Frygijska, w której działał również jej mąż, Juliusz Krajewski. Po II wojnie światowej obydwoje aktywnie działali na rzecz organizacji życia artystycznego i związkowego. Byli zwolennikami powszechnego wdrożenia doktryny realizmu socjalistycznego, przyjmując ją również w swojej twórczości. Helena Krajewska była m. in. członkiem grupy Malarzy realistów (od 1952), redaktorem naczelnym Przeglądu Artystycznego (1950-1954 i 1962-1973). Zajmowała się malarstwem, grafiką warsztatową (litografia) i użytkową (plakat, ilustracja książkowa) oraz publicystyką, literaturą piękną i tłumaczeniami.