Eugeniusz GEPPERT

32,000.00

AKT Z ZIELONĄ DRAPERIĄ, 1978 r.

  • Olej, płótno; 101 x 80 cm
    Sygnowany p.d.: E Geppert
    Na górnej listwie krosna czerwony, odręczny napis: WŁASNOŚĆ Z. M. LEGUTKO

Obiekt dostępny w Galerii na Freta
Warszawa, Freta 25 Obraz reprodukowany i wymieniany [w:] Eugeniusz Geppert 1890-1979 – malarstwo, Katalog wystawy w Salonie BWA w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1983 r., poz. kat. 53, reprodukcja 13 (strony nie numerowane); Eugeniusz Geppert. Ostatnie prace, Galeria BWA, Wrocław 1982, poz. Kat 20.

Eugeniusz Geppert – malarz, pedagog, publicysta. Studia artystyczne rozpoczął w roku 1912 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jacka Malczewskiego. Po I wojnie światowej wznowił je (1918) w pracowni Stanisława Dębickiego i ukończył z wyróżnieniem w 1920. Po uzyskaniu stypendium wyjechał na dwuletni pobyt do Paryża (1925-27). Prezentował wówczas swoje prace na paryskich Salonach Jesiennych (1925, 1927, 1928). Po powrocie do roku 1931 przebywał w Warszawie, gdzie objął profesurę w Instytucie Sztuk Pięknych. Następnie przeprowadził się do Krakowa. W 1939 wyjechał w podróż do Włoch. Zwiedził wówczas m.in. Weronę, Florencję, Rzym, Neapol, Wenecję. Po wojnie mieszkał i tworzył we Wrocławiu. Był organizatorem i pierwszym rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, w której pracował aż do emerytury. Publikował wiele artykułów na temat sztuki; był autorem rozprawy Zagadnienia formalne i nieformalne w malarstwie polskim (Wrocław 1947) i dwóch książek autobiograficznych. W 1962 roku założył Grupę Wrocławską. Za swoje obrazy, które prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą (miał ponad 40 wystaw indywidualnych) wielokrotnie otrzymał medale, odznaczenia i nagrody. Prace jego znalazły się w zbiorach wszystkich większych muzeów w Polsce, w muzeach Drezna i Moskwy oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (m.in. Anglii, Austrii, Danii, Francji, Niemiec, Szwecji i USA). Malował, sceny batalistyczne, polowania, portrety (w tym portrety konne), martwe natury, akty i pejzaże. Lekkie i swobodne kompozycje artysty, podkreślone konturem arabeskowatej kreski, z rozlewającymi się plamami świetlistych barw o przewadze gam błękitnych i zielonych, urzekają swoim kolorytem i dekoracyjnością.