Feliks SYPNIEWSKI

138,000.00

ZASADZKA, 1856
Olej, płótno dublowane; 110 x 140 cm
Sygnowany l.d.: F. Sypniewski | 1856

Obraz przedstawia scenę batalistyczną, zapewne zasadzkę, w którą dostaje się straż przednia wojsko polskich. Na pierwszym planie w gęstym lesie trójka husarzy została zaskoczona przez nieprzyjaciela. W głębi widoczne zwarte szeregi wojska polskiego. Obraz może być wizją bitwy pod Koźminem na Bukowinie 26 X 1497. Wycofujące się do Polski wojska koronne zostały wówczas podstępnie zaatakowane z zasadzek przez Mołdawian (którzy złamali w ten sposób dopiero co zawarty rozejm), wspieranych posiłkami tureckimi, wołoskimi i tatarskimi, wysłanymi przez hospodara Stefana III. Po stronie polskiej aktywnie dowodził w król Jan I Olbracht. To do tego zdarzenia odnosi się powiedzenie „Za króla Olbrachta wyginęła szlachta, jakkolwiek sama bitwa zakończyła się tylko porażką, a nie totalną klęską. Oferowany obraz jest prawdziwym odkryciem. Namalowany w Paryżu w najlepszym okresie w twórczości Sypniewskiego, nie był dotąd znany, a jest największym dziełem artysty, rangi muzealnej.

Feliks SYPNIEWSKI
1830 Warszawa -1902 Warszawa
Studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1850-52). Od 1855 r.  przebywał w Paryżu, gdzie należał do środowiska polskiej kolonii artystycznej. Po 1857 r. na stałe osiadł w Warszawie. Był autorem scen historycznych i rodzajowych, często o charakterze anegdotycznym, świadczących o wiedzy i erudycji autora, odznaczających się starannością w szczegółach oraz zgodą z prawdą historyczną. Wystawiał w TZSP, i tamże urządzono pokaz jego obrazów w TZSP w 1904 roku.