Stanisław CZAJKOWSKI

25,134.55

KAPLICZKA W POLU (KIELECKIE), ok. 1900

Olej, płótno; 105,5 x 58,8 cm
Sygnowany p.d.: STANISŁAW CZAJKOWSKI
Na odwrocie nalepka: na krosnach nalepka papierowa z napisem na maszynie wypełnionym niebieskim długopisem: Obraz St. Czajkowskiego p.t.: Kapliczka w polu 1900, technika olej, płótno nr katalogu 7; brał udział w Wystawie Pośmiertnej Artysty w gmachu Zachęty, grudzień 1980 – styczeń 1981. Na nalepce pieczęć Centralnego Biura Wystaw Artystycznych, Pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa, tel. 27-69-13 z nieczytelnym podpisem. Powyżej napis: St. Cz. Inw. 374. W prawym dolnym rogu napis: KAPLICZKA W POLU – KIELECKIE

Obraz wystawiany na Wystawie Pośmiertnej Artysty w gmachu Zachęty, grudzień 1980 – styczeń 1981.

Stanisław CZAJKOWSKI

1878-1954

Malarz – pejzażysta. W latach 1896-1902 studiował w krakowskiej akademii u Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Józefa Mehoffera. Nad artystycznym rozwojem Stanisława czuwał ponadto jego starszy brat, Józef Czajkowski, malarz, architekt, projektant wnętrz, profesor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Naukę artysta kontynuował w akademii monachijskiej u L. Hertericha (1898) oraz w paryskiej Académie Julian, gdzie uczęszczał do atelier J. P. Laurensa i B. Constanta (1904-1906). Po powrocie do Krakowa uzupełnił studia w macierzystej uczelni kształcąc się w pracowni Jana Stanisławskiego. W 1950 roku został mianowany profesorem malarstwa i rysunku warszawskiej ASP. W roku 1949 uhonorowano Czajkowskiego orderem Odrodzenia Polski.