Salvador DALI

3,304.00

LE CHEVAL DU PRINTEMPS, 1972
z serii Les Chevaux Dalinies
Litografia, papier; 42 x 30 cm (odcisk płyty) 58 x 36 cm (wymiar arkusza)
Sygnowana ołówkiem pod ryciną l.: 106/250; p. Dali
Certyfikat Galerie Signum Winfried Heid, Heidelberg z 9.11.1998
Bibliografia: Michler-Löpsinger, Dali : Catalogue Raisonne of Prints II Lithographs, nr 1258-1282, Albert Fields The Official Catalog Of The Graphic Works, s. 170-171

Salvador DALI

1904 -1989

W 1921 rozpoczął studia w Akademii San Fernando w Madrycie, do której uczęszczał z przerwami do 1926, kiedy relegowano go za anarchistyczne poglądy i ekscentryczne zachowanie. Pasjonował się nowymi kierunkami w sztuce, wystawiał od 1925, sporo też pisał do czasopism artystycznych. W 1926 wyjechał do Paryża, gdzie poznał Picassa, Tristana Tzarę i grono surrealistów skupionych wokół André Bretona. W 1929 wspólnie z Bunuelem nakręcili film Pies andaluzyjski. W tym samym roku poznał i związał się z Galą Eluard, odtąd dozgonną muzą. W latach 30. obmyślił i wypraktykował własną metodę tzw. paranoiczno-krytyczną, wtedy też powstały najbardziej znane jego dzieła, jak Uporczywość pamięci (1931), która stała się symbolem surrealizmu i otworzyła artyście drogę do wielkiej kariery w stylu amerykańskim. Lata wojny spędził w USA. Po powrocie do Hiszpanii nastąpił okres mistyczny – powstawały wtedy wielkie kompozycje oparte na religijnych kanonach ikonograficznych. W 1964 opublikował Dziennik geniusza. Ostatnie lata artysty upłynęły pod znakiem podróży i ekstrawagancji.