Jerzy POTRZEBOWSKI

5,175.00

HISZPAŃSCY JEŹDŹCY
Olej, tektura; 48 x 41 cm w świetle
Niesygnowany
Na odwrocie szkic obrazu z siedzącą postacią.
Jerzy Potrzebowski
1921 -1974
Ukończył studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kształcił się tam w latach 1945-50 u Zygmunta Radnickiego, Ignacego Pieńkowskiego, Czesława Rzepińskiego i Fryderyka Pautscha. Najchętniej rysował i malował akwarelami sceny figuralne i sylwetki koni. W 1970 roku krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych zorganizowało wystawę jego prac.

Bogata kolorystycznie scena przedstawia dwóch hiszpańskich jeźdźców na koniach. Jadący na czarnym ogierze dumnie wyprostowany mężczyzna zatrzymuje się by wysłuchać towarzysza; jest to najpewniej autoportret artysty. Sylwetki obu oddane są z dbałością o szczegóły. Ich rozmowa stanowi punkt centralny obrazu ostro wydobyty na tle kremowych murów obronnych i nieostrych, lecz złowieszczych sylwetek wyłaniających się z oddali. Kopyta zatrzymujących się koni giną w brązowym pyle drogi. Obraz jest interesującym i wyrafinowanym studium światła, koloru i ruchu.