Jerzy Ryszard ZIELIŃSKI-JURRY

6,900.00

MARTWA NATURA Z GAŁĄZKĄ KASZTANOWCA, 1964
Olej, płótno; 62 x 66 cm
Sygnowany l.d.: jurry 64

Jerzy Ryszard ZIELIŃSKI-JURRY
1943 Kazimierzowo – 1980 Warszawa Malarz, legendarna postać warszawskiego środowiska artystycznego. W latach 1962-68 studiował na warszawskiej ASP – początkowo rzeźbę, następnie malarstwo w pracowniach Jana Wodyńskiego i Jana Cybisa. W roku 1971 rozpoczął także studia scenograficzne. Wraz z Janem Dobkowskim stworzył Grupę Neo-Neo, której działalność rozpoczęła się już w 1965 roku, a wystawy w latach 1967-70. Inspiracje pop-artem i secesją oraz wyraźne nawiązania do sztuki plakatu, obecnej silnie w obu tych stylach – to znaki rozpoznawcze twórczości Zielińskiego, często ironicznej, wyrosłej z protestu przeciw konserwatywnemu koloryzmowi oraz systemowi socjalistycznemu. W roku 1969 obaj twórcy zorganizowali wystawę form przestrzennych w zakładach tarchomińskiej Polfy, połączone z dyskusjami prze-prowadzonymi na terenie kilku innych warszawskich zakładach przemysłowych w 1970 roku. Początkowo dekoracyjne z elementami symboliki egzystencjalnej oraz czasem erotyki – w późniejszej twórczości artysty ulegają indywidualizacji – stają się bardziej ekspresyjne i spontaniczne. Jerzy Zieliński w 1963 przeniósł się z Wydziału Rzeźby do pracowni Jana Wodyńskiego na Wydziale Malarstwa. W tym czasie interesowały go eksperymenty z kształtem płótna. Malował – wg własnego sformułowania – niefakturowe (płaskie) metaforyczne obrazy trójkątne, które określał stworzonym przez siebie terminem áizm. W 1964 pisał: płaszczyzna prostokątna ogranicza pole widzenia człowieka w sposób naturalny, płaszczyzna trójkątna jest płaszczyzną najprostszą, można w niej przedstawić najbardziej skondensowane treści.