Franciszek STAROWIEYSKI

3,680.00

WSZYSTKIE TRZY GRACJE Z JABŁKIEM W GĘBIE, 1987
Kredka, papier; 28,7 x 40,5 cm
Sygnowany p.d.: FBS 1687

Franciszek STAROWIEYSKI
1930 Bratkówka – 2009 Warszawa
Grafik, malarz i scenograf, jeden z najbardziej znanych polskich artystów. Studiował w krakowskiej akademii w pracowniach W. Weissa i A. Marczyńskiego oraz w Warszawie w pracowni M. Byliny. Uprawiał plakat, malarstwo, rysunek, grafikę książkową, tworzył scenografie teatralne. Głównym źródłem inspiracji jego sztuki pozostaje artystyczna tradycja Europy. Był zafascynowany ludzkim ciałem. W swych obrazach deformował je, monumentalizował, umieszczał w zaskakujących kontekstach. Witalność tworzonych postaci kojarzona jest z vanitas. Posługiwał się bogatą ornamentacją. Posiadał indywidualny system znaków: od 1970 antydatował wszystkie prace o 300 lat.