Jan KLĘPIŃSKI

20,700.00

ZABAWA W CHOWANEGO – SIANOKOSY, 1902
Olej, płótno; 61 x 102,5 cm
Sygnowany p.d.: J Klępiński 902
Na górnej listwie blejtramu nr 237

Jan KLĘPIŃSKI
1872 Łódź – 1913 Włochy nad jeziorem Como
Jan Kępiński – naukę malarstwa rozpoczął w 1894 roku w prywatnej szkole Antona Azbégo i Simona Hollesyego w Monachium. Po studiach na stałe zamieszkał w Monachium skąd wyjeżdżał do Włoch i Dalmacji przywożąc stamtąd liczne pejzaże znad Adriatyku, sceny rodzajowe i obrazy o tematyce marynistycznej. Swoje dzieła wysyłał na wystawy do kraju – prezentował je w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych i Salonie Krywulta w Warszawie oraz w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 1913 jego obrazy były wystawione w Monachium. Prezentowane płótno jest być może tożsame z obrazem p.t. Sianokosy wystawionym w roku 1902 w krakowskim TPSP a rok później w Salonie Krywulta w Warszawie (zob. I. Trybowski, autor hasła Jan Klępiński [w]: Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających (zmarłych przed 1966 r.). Malarze, rzeźbiarze graficy., T. IV, Wrocław, Warszawa, Kraków, Łódź 1986, s. 11). Obraz przedstawia uroczą scenę, gdzie mama oderwawszy się na chwilę od pracy, bawi się z kilkuletnim synkiem w chowanego.