Jan LEBENSTEIN

2,300.00

AFFRONTEMENT, 1973
Litografia barwa, papier; 50 x 69 cm w świetle ramy
Numerowany i sygnowany ołówkiem p.d.: 63/100 Lebestein 73

Jan LEBENSTEIN
1930 Brześć – 1999 Kraków
Jeden z najsłynniejszych polskich artystów. Studiował w warszawskiej ASP (1948-54) u Artura Nachta-Samborskiego. Zadebiutował w okresie poprzedzającym odwilż podczas Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w warszawskim Arsenale (1955). W roku 1959 otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu i zamieszkał na stałe we Francji. Tematy czerpał z literatury starożytnej, mitologii,Biblii. Studiował archetypy kultury,przetwarzał je na obraz malarstwa. Stworzył też cykl poświęcony wyobrażeniom prehistorycznych zwierząt. Związany ze środowiskiem paryskiej Kultury, ilustrował wydawane tam opowiadania G. Herlinga-Grudzińskiego. Ilustrował Folwark zwierzęcy G. Orwella wydany przez Instytut Literacki, zaprojektował witraż ze scenami z Apokalipsy w kaplicy Pallotynów w Paryżu. W 1976 r otrzymał Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego z Nowego Jorku. W 1987 r otrzymał niezależną Nagrodę im. J. Cybisa.