Arnold GRABONE (właść. Johan Georg ARNOLD)

2,162.03

BRZOZY NAD GÓRSKIM JEZIOREM

Olej, płótno, 50,5 x 60,3 cm
Sygnowany l.d.: Arnold Graboné
Na odwrocie potwierdzenie autentyczności z podpisem artysty.

1896 Monachium – 1982 Buchhof

Malarz niemiecki – pejzażysta. Brał udział w I Wojnie Światowej w 16. Królewskim Bawarskim Regimencie Rezerwy Piechoty – w roku 1916 został ciężko ranny. Studiował w Monachium, Berlinie, a także w Stuttgarcie, Wiedniu i Paryżu, m.in. u prof. Heinricha von Zügela, Maxa Liebermana, Leo von Königa. W Stuttgarcie należał do grupy Uecht zrzeszającej malarzy abstrakcyjnych, a w Wiedniu do grupy Licht zrzeszającej kubistów. Za Widok fiordu Hardanger otrzymał w roku 1928 w Wiedniu złoty medal. W 1930 roku rozpoczął pracę na Akademii w Zürichu, gdzie w 1932 został profesorem, a później także rektorem. W 1938 roku wrócił do Bawarii na prośbę przyjaciół. Odbył podróże po Europie, Bliskim Wschodzie i Stanach Zjednoczonych. Około roku 1928 przyjął artystyczny pseudonim Graboné (od nazwy miejscowości w Badenii- Wirtembergii, gdzie znajdował się jego rodzinny majątek). Po II wojnie udzielał podobno lekcji malarstwa gen. Eisenhowerowi (oraz Winstonowi Churchillowi). Biały Dom zdementował tę informację w roku 1958, choć wiadomo, że obraz Graboné znajdował się w zbiorach Eisenhowera. Jego malarstwo zdobyło popularność wśród oficerów amerykańskich stacjonujących w Niemczech. Malował pejzaże górskie i morskie, widoki z podróży.

SKU: 361493 Kategoria: