Antoni JEZIERSKI

43,700.00

SCENA W KOŚCIELE (KOMUNIA W CERKWI)

Olej, płótno; 45,5 x 38 cm
Sygnowany l.d.: A. Jezierski

Obraz reprodukowany:Zbigniew Fałtynowicz, Eliza Ptaszyńska, Malarze polscy w Monachium, Suwałki 2005, s. 83.
Obraz wystawiany:
o Józef Brandt – uczniowie i przyjaciele, Muzeum Okręgowe im. J. Malczewskiego w Radomiu, grudzień 1998 – lipiec 1999.
o I po co myśmy tam jechali. Malarze polscy w Monachium,
– Muzeum Okręgowe w Suwałkach (5 maja – 31 sierpnia 2005),
– Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (4 marca – 30 kwietnia 2006),
– Muzeum Okręgowe w Lesznie (12 maja – 2 lipca 2006),
– Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Zamek Książ (8 lipca – 17 września 2006).

Antoni Jezierski

1859 Ihrowice – 1905 Kołomyja

W latach 1878 – 82 kształcił się w SSP w Krakowie; kontynuował studia w szkole kompozycji u J. Matejki w latach 1884 – 87. Dzięki stypendium im. K. Zahorskiego zwiedził Włochy – był w Wenecji, Rzymie, Bolonii i Florencji. W 1890 r. wyjechał na dalsze studia malarskie do Monachium. Wystawiał w Krakowie: w TPSP w latach 1884 – 94, 1902 – 03 oraz we Lwowie. Wczesne prace artysty to obrazy o tematyce historycznej, w których można odczuć wpływ twórczości J. Matejki. Później malował głównie sceny rodzajowe z życia wsi oraz portrety. Dzięki studiom monachijskim wypracował swój własny styl obrazowania, gdzie dominującą rolę pełni rysunek i kompozycja.

SKU: 361299 Kategoria: