Wiktor Podoski

920.00

Podwórko

Drzeworyt; 13,7 x 10 cm (odcisk klocka)
Sygnowany p.d.: W. Podoski
1901 – 1970
Grafik, krytyk i teoretyk sztuki, uczeń Władysława Skoczylasa. Uczył się na Państwowych Kursach Pedagogicznych dla Nauczycieli Rysunku (1920-1922), następnie kontynuował studia w warszawskiej Akademii. Pracował jako nauczyciel na kursach graficznych Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej w Warszawie (1928-1933), a następnie w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie (1933-1939). Członek założyciel słynnej międzywojennej grupy artystycznej Ryt (1925-1939) oraz Bloku Zawodowych Artystów Plastyków (od 1934). Był recenzentem w czasopismach: Myśl Narodowa (1930-1938), ABC (1932-1936), Wieczór Warszawski (1939). Wraz z S. Chrostowskim napisał książkę Początki drzeworytu (1930). Otrzymał dyplom honorowy na I Międzynarodowej Wystawie Drzeworytów (Warszawa 1933), a także srebrny medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuka i Technika, Paryż 1937. Po wojnie mieszkał w Stanach Zjednoczonych, w Los Angeles.

SKU: 361256 Kategorie: ,